Human Papiloma Virus czyli HPV to tak zwany brodawczak ludzki. To właśnie ten wirus jest odpowiedzialny za różne rodzaje raka – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku panów, HPV może doprowadzić do nowotworu gardła, jamy ustnej ale także odbytu lub prącia. U pań wirus również może zaatakować szyjkę macicy lub odbyt. Nie zawsze HPV wywołuje duże zmiany. Wszystko zależy od tego, jakim rodzajem wirusa zostaliśmy zarażeni. Najłagodniejsze objawy to delikatne zmiany naskórka lub nabłonka.

Wśród groźniejszych efektów działania wirusa możemy wyróżnić zmiany przednowotworowe oraz nowotworowe. Na świecie istnieje ponad sto rodzajów wirusa HPV, z których niemal połowa wywołuje widoczne zmiany. Nie wszystkie typy w równym stopniu wiążą się z ryzykiem pojawienia się raka. HPV jest przenoszony głownie drogą płciową. Wśród szczepionek na HPV, dwie dostępne są w Polsce. Pierwsza z nich to czteroskładnikowa szczepionka, przeznaczona do szczepienia kobiet w wieku 16-26 lat. Szczepionka jest stosowana także u dzieci i u nastoletniej młodzieży.

Ma działanie profilaktyczne. Zapobiega zmianom przedrakowym i rakowym szyjki macicy. Stosuje się u kobiet i mężczyzn, którzy przekroczyli dziewiąty rok życia. Drugi typ szczepionki jest prostszy, bo jest to szczepionka dwuwalentna. Podobnie jak w poprzednim wypadku, przeznaczona jest do szczepienia osób w wieku powyżej dziewięciu lat. Również ma działanie profilaktyczne, w podobnych obszarach. Obie szczepionki różnią się natomiast rodzajami typami wirusa, na który są w stanie uodpornić organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *